Odzyskiwanie danych z kart pamięci

Któż z nas nie miał problemu z utraconymi danymi na karcie pamięci? Chyba wszyscy znają smak rozczarowania, kiedy po powrocie z wakacji nie mamy żadnych z setek zrobionych tam zdjęć.

Do najczęstszych powodów utraty danych należy przypadkowe skasowanie zdjęć, awaria zasilania lub USB, wirus komputerowy, sformatowanie karty lub jej uszkodzenie. Często wynika to też z nieumiejętnego, bądź błędnego podłączenia urządzenia do komputera.

Co należy zrobić, kiedy zauważymy, że straciliśmy wszystkie dane z karty pamięci?

Po pierwsze nie staraj się robić nowych zdjęć ani ich zapisywać. Generalnie nie próbuj sam naprawiać kart, a także przeglądać pozostałych danych. Należy wyjąć ją z aparatu i nie podłączać do komputera oraz innych sprzętów elektronicznych.

Warto zdać sobie sprawę również z tego, że wykasowane dane fizycznie nadal istnieją na karcie. Są one po prostu dla nas niewidoczne. Stan ten ulegnie zmianie, jeżeli nadpiszemy nowe pliki, wtedy utracimy dane bezpowrotnie. Dotyczy to kart pamięci do wszystkich urządzeń elektronicznych.

Co zrobić, aby skutecznie odzyskać dane z karty pamięci?

Metod tak naprawdę jest kilka. Na początek warto zaznajomić się ze specjalnymi programami, które służą do odzyskiwania danych z różnych nośników pamięci. Tego typu aplikacje można ściągnąć ze stron z darmowym oprogramowaniem. Jest ono skuteczne i z pewnością pomoże nam rozwiązać nasz problem.

 

Po zainstalowaniu tego typu narzędzia należy podłączyć czytnik kart z uszkodzonym modelem do komputera. W folderze Mój Komputer powinien pojawić się nowy napęd. Włączamy program do odzyskiwania danych i wskazujemy odpowiedni dysk, który chcemy naprawić. Następnie wybieramy folder, do którego mają być zgrane odzyskane zdjęcia. Najlepiej utworzyć nowy katalog na komputerze. Nie rób tego na swojej pamięci przenośnej! Klikamy na przycisk start i czekamy na zakończenie procesu odzyskiwania zdjęć. Kiedy zostanie on skończony formatujemy kartę. Ważne jest, aby wykonać tę czynność w aparacie. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziemy mogli cieszyć się powrotem większą częścią zdjęć. Może zdarzyć się, że nie wszystkie dane lub fotografie były możliwe do odzyskania i wtedy musimy spisać je na straty.