Przenośne pamięci

Obecnie mało kto używa płyt CD czy DVD, jako nośnika danych. Odchodzą one powoli do lamusa, wypierane są przez przenośne pamięci, takie jak karty, dyski zewnętrzne czy pendrivy. Są one dużo praktyczniejsze, a co więcej dowolnie możemy modyfikować dane zawarte na danym nośniku i to wielokrotnie!

Pamięci USB zawierają pamięć nieulotną Flash i stworzone są do pracy z komputerem poprzez specjalny port USB. Mogą posiadać rozmiar od kilkuset MB do nawet 32 GB. Zatem możemy stwierdzić z pewnością, że jest to niezwykle ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Początkowo posiadały one niewielkie pojemności, jednakże wraz z rozwojem technologii są one stale zwiększane.

Minusem tego rozwiązania są częste infekcje wirusów komputerowych oraz koni trojańskich. Najbezpieczniej jest przeskanować pamięć przenośną zaraz po podłączeniu jej do komputera czy laptopa. Zminimalizuje to w znacznym stopniu ryzyko.

Do pamięci przenośnych możemy zaliczyć również dyski zewnętrzne. Posiadają one znacznie większą pojemność niż karty czy pendrivy. Najczęściej służą do archiwizacji danych lub przenoszenia ciężkich plików graficznych, bądź wideo.

Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie tego typu sprzętu i zgrywanie tam co jakiś czas najważniejszych plików. Zagwarantuje to zachowanie najistotniejszych danych, podczas na przykład awarii komputera. Z pewnością docenisz tę funkcjonalność po przymusowym formatowaniu dysku i utracie wszystkich informacji. Karty do aparatów fotograficznych i telefonów są niezwykle praktyczne, służyć mogą również do przenoszenia zdjęć

Pamięci przenośne są obecnie niezwykle popularne, używają ich pracownicy wielkich film, ale także studenci. Niewielkie kształty sprawiają, że bez problemu można zabrać je ze sobą wszędzie i nie martwić się o utratę najpotrzebniejszych danych. Ich koszt również nie jest wysoki. Najtańsze są pendrivy i karty, natomiast dyski zewnętrzne to większy wydatek. Zależy on w głównej mierze od szybkości działania urządzenia oraz jego pojemności. Decydując się na tego typu zakup musimy nastawić się na koszty w okolicach dwustu złotych. Jednakże jest to cena, którą warto zapłacić i cieszyć się nieograniczonym dostępem do swoich danych bez względu na miejsce i okoliczności.